dynia - lampion na halloween - tutorial
trochę historii
Początki Halloween sięgają starożytnego celtyckiego święta Samhain (wymawiane sow-in). Celtowie, którzy żyli 2000 lat temu na obszarze obecnej Irlandii, Wielkiej Brytanii i północnej Francji, świętowali nowy rok w dniu 1 listopada. Ten dzień oznaczał koniec lata i zbiorów oraz początek ciemnej, mroźnej zimy, czas który często kojarzy się ze śmiercią. Celtowie wierzyli, że w noc przed nowym rokiem, zaciera się granica między światem żywych i umarłych. Wierzono, że nocy z 31 października podczas święta Samhain, duchy zmarłych wracają na ziemię. Celtowie uważali, że obecność nieziemskich duchów ułatwiała druidom lub kapłanom celtyckim, przewidywanie przyszłości. Dla ludzi całkowicie uzależnionych od lotnego świata naturalnego, te proroctwa były ważnym źródłem pociechy i kierunku podczas długiej i ciemnej zimy.
Aby uczcić to wydarzenie, druidzi budowali ogromne święte ogniska, gdzie ludzie zbierali się by palić plony i zwierzęta jako ofiary dla bóstw celtyckich. Podczas uroczystości, Celtowie nosili stroje, zazwyczaj składające się ze skór zwierzęcych wraz z głowami, i życzyli sobie nawzajem szczęścia. Podczas uroczystości zapalali ponownie domowe ogniska od świętego ognia, aby pomógł im chronić je podczas nadchodzącej zimy.


zabawy, Wróżby, Zwyczaje
Z Halloween związane jest wiele zabaw. Najpopularniejszą jest łapanie jabłek (boobing for apples), w której za pomocą zębów należy wyłowić pływające w wannie lub basenie jabłka. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.
Do zabaw Halloweenowych należą także wróżby, na przykład: Wróżenie ze spodków. Siedząca za stołem z zawiązanymi oczami osoba wybiera jeden ze stojąch na stole spodków. Zawartość spodka wróży wydarzenia na przyszły rok.
W Ameryce Północnej niezamężne kobiety siadają w ten dzień w ciemnym pokoju patrząc w lustro tak długo aż nie pojawi się w nim twarz przyszłego małżonka, ale uwaga, jeśli zamiast twarzy pojawi się trupia czaszka kobieta nie przeżyje dłużej niż rok. 

Wierszyki na Halloween
Popularnym, zwłaszcza w Ameryce, zwyczajem halloweenowym jest chodzenie przebranych dzieci po domach sąsiadów. Dzieciaki przebrane za duchy, diabły, upiory pukając do drzwi proszą o słodycze i nie wypada im odmówić. Jeśli jakieś polskie dzieci chciałyby przenieść ten zwyczaj na polski grunt, to mamy dla nich, dzięki uprzejmości bloga http://zszuflady.blox.pl dwa wierszyki, które mogą wypowiedzieć chodząc po domach:

My jesteśmy straszne zmory,
Bardzo groźne z nas upiory,
Jeśli nie chcesz się nas bać,
musisz nam cukierka dać.

I drugi wierszyk na tą samą okazję:

Duchy, zjawy i upiory,
Diabły, strzygi, inne zmory,
Dzisiaj ze swych grobów wstają
i do Twoich drzwi pukają,
Jeśli nie chcesz ich się bać,
Musisz im cukierka dać.

Symbole
Symbole Halloween to oczywiście wszystko co kojarzy się z życiem pozagrobowym i horrorem, a więc duchy, zjawy, upiory, wampiry, czarownice, kostuchy, demony, trupie czaszki, piszczele, zombie itp.
Nieodłącznym symbolem tego święta jest także wydrążona dynia z otworami najczęściej w kształcie twarzy ze świecą w środku. Dynia na halloween jest stosunkowo prosta do przygotowania - w tym celu należy ostrym nożem odciąć górę owocu, wydrążyć ją łyżką, wyciąć otwory i gotowe. 


  


źródło tekstu:
http://www.history.com/topics/halloween
http://halloween.friko.net/halloween.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...